Targi INTERSOLAR 2016

Przedstawiciele stowarzyszenia Polskiej Izby Magazynowania Energii wzięli udział w  największych w Europie tragach poświęconych technologii magazynowania energii. Tym samym oficjalnie tworząca się polska organizacja oficjalnie zaprezentowała się na forum europejskim. 

Największe wydarzenie europejskiej branży energetyki słonecznej oraz magazynowania energii dobiegło – Targi Intersolar 2016, które odbyły się w Monachium 24 czerwca jak co roku przyciągają tysiące zwiedzających, zainteresowanych ofertą licznych dostawców technologii fotowoltaicznych, systemów magazynowania energii, systemów ogrzewania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz produktów i rozwiązań dla inteligentnych systemów energii odnawialnych. Towarzysząca targom konferencja Intersolar Europe Conference jest okazją do zaprezentowania trendów technologicznych i rozwiązań systemowych związanych z wdrażaniem hi-tecu w energetyce przyszłości. Od początku swego istnienia, Intersolar Europe stanowi najważniejszą platformę przemysłową dla producentów, dostawców, dystrybutorów, usługodawców oraz partnerów globalnego rynku branży fotowoltaicznej i magazynowania energii.

W tym roku po raz trzeci równolegle z Intersolar Europe odbyły targi ees Europe, największe europejskie wydarzenie poświęcone akumulatorom i systemom magazynowania energii, obejmujące cały łańcuch wartości innowacyjnych technologii z tego sektora. Po raz pierwszy w tych targach przedstawiciele stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii wzięli udział jako obserwatorzy oficjalnie reprezentując naszą tworzącą się organizację. Specjalnie dla Państwa, tych którzy nie mieli okazji w Monachium zapoznać się z nowościami technologicznymi, postanowiliśmy przedstawić te produkty, które zostały  nagrodzone przez EES w kategorii magazynowanie energii.

Intersolar Awards zostały przydzielone trzem rozwiązaniom:

  • Ferroamp Elektronik AB - EnergyHub System

Rozwiązanie integrujące generatory fotowoltaiczne, wiatrowe oraz wodne.
EnergyHub System pozwala na inteligente zarządzanie energią elektryczną, wyróżniając się wysoką skalowalnością od 3,5 kW do rzędu megawatów. Jest to bardzo elastyczny system niskich strat. Charakteryzuje się podstawową konfiguracją dwukierunkowego falownika
3-fazowego z kompensacją fazy wewnętrznej i rozproszonych konwerterów DC-DC. Różne typy generatorów są połączone w sieć powyżej podłączenia wysokiego napięcia, a elektrownie wodne i wiatrowe również mogą być zintegrowane za pośrednictwem systemu rectifiers. Najważniejszymi zaletami tego rozwiązania jest podłączenie do sieci za pomocą inteligentnego licznika, przyszłość dla stacji ładowania samochodów elektrycznych, a przede wszystkim niskie straty dzięki wysokiemu napięciu siatki DC.

  • LG Chem, Ltd. - RESU Series with new Li-Ion Battery Cell JH3

Residential Energy Storage Unit to domowy magazyn energii, który ze względu na możliwość pracy w szerokim zakresie napięć, jest w stanie współpracować z różnymi typami inwerterów. Pojedyncza jednostka gromadzi energię od 3,3 do 10 kWh i może być łączona w większe grupy. Rozwiązanie to charakteryzuje się łatwością instalacji oraz oszczędnością zajmowanej przestrzeni. Nadaje się do montażu zewnętrznego i wewnętrznego, a także stosowania w nowych i istniejących budynkach na całym świecie. Magazyn energii LG składa się z modułów o pojemności 3,2 kWh. Można go rozbudować maksymalnie do pojemności 12,8 kWh. Szacowana żywotność LG Chem RESU to według producenta minimum 6 tys. cykli ładowania (około 15 lat użytkowania). Ceny LG Chem RESU, za wersję 6,4 kWh zaczynają się od około 4 500 EUR.

 

Specyfikacja LG Chem RESU w wariantach 3,2 kWh i 6,4 kW

 

Wersja podstawowa

Wersja rozszerzona

Nominalna moc

6,4 kWh

3,2 kWh

Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość w mm)

406 x 664 x165

230 x 664 x 165

Masa

60 kg

30 kg

Napięcie znamieniowe

51.8 V

Zakres napięcia DC

45.2 V ~ 58.1 V

Maks. Moc (25 ℃)

5 kW

Faraday efektywność ładowania (25 ℃)

99%

Wydajność baterii (C / 3, 25 ℃)

95%

Przewidywany okres (25 ℃)

> 10 lat

 

LG Chem RESU

  • SMA Solar Technology AG - Sunny Boy Storage 2.5

Sunny Boy Storage 2.5 to beztransformatorowy, wysoko napięciowy falownik bateryjny, który jest w stanie współpracować z różnymi typami magazynów energii elektrycznej. Produkt ten może być w łatwy sposób przyłączony do już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Lekkość, niska cena oraz wysoka efektywność przyczyniły się do wyróżnienia produktu firmy SMA. Sunny Boy Storage 2.5 waży tylko 9 kg, dzięki czemu może być łatwo zamontowany przez jedną osobę. Wysoki poziom sprawności ponad 97% oznacza, że system magazynowania energii może pochwalić się ogólną sprawnością (AC-AC) w wysokości do 90%. Dzięki wbudowanemu serwerowi sieciowemu i możliwości bezpośredniego dostępu do portalu, uruchomienie jest proste, a przepływ energii w gospodarstwie domowym może być kontrolowany w przejrzysty sposób. Podążając za trendem wyznaczonym przez akumulatory wysoko napięciowe, Sunny Boy Storage 2.5 może być elastycznie stosowany jako niezależne urządzenie. Zyskuje więc ogromny potencjał rynkowy jako szczególne ekonomiczne rozwiązanie do przechowywania energii wytwarzanej na miejscu. Jego obecna cena wynosi około 1467 EUR.

 

Dane techniczne inwertera solarnego Sunny Boy Storage 2.5: 

Sunny Boy Storage 2.5, fot. SMA

Na rynku Niemieckim taryfy gwarantowane stają się coraz mniej atrakcyjną formą wsparcia. W związku z wysoką ceną energii elektrycznej oraz programami dofinansowań do zakupu magazynów energii elektrycznej, dominująca liczba firm zajmujących się produkcją falowników oferuje systemy zintegrowane z zestawem bateryjnym.

Domowy system fotowoltaiczny – rozwiązanie firmy Fornius

 

Magazyny oparte o ogniwa wykonane w technologii litowo jonowej zdominowały rynek naszego zachodniego sąsiada. Standardem stało się magazynowanie wytworzonej
z odnawialnych źródeł energii, w postaci energii chemicznej czy też w postaci zgromadzonego ciepła.

Magazynowanie nadwyżek produkowanej energii w formie ciepła – rozwiązanie firmy Fornius

 

Inwerter Fronius Symo Hybrid posiada wbudowany system kontroli ładowania akumulatorów i współpracuje z baterią o pojemności  4,5 - 12 kWh. Zestaw inwerter oraz bateria umożliwia magazynowanie energii, co jest gwarancją energetycznej niezależności. Jeżeli właściwie dobierzemy rozmiar generatora fotowoltaicznego możemy uzyskać nawet pełną niezależność dla budynku 1-rodzinnego. W przypadku systemu posiadjącego dodatkowo baterię, praca bez zasilania z zewnątrz będzie możliwa przez 24h/ dobę. Inwestycję możemy realizować etapami, co oznacza, że falownik może pracować bez wcześniejszego podłączenia baterii. Baterię można podłączyć w późniejszym okresie.

 

Dane techniczne falownika Fronius Symo Hybrid 3.0-3-S

Maks. prąd wejście 

16 A

Maks. prąd zwarciowy 

24 A 

Min. napięcie wejściowe 

150 V

Nominalne napięcie wejściowe 

595 V 

Maks. napięcie wejściowe 

1000 V 

Zakres napięć MPP 

200-800 V 

Liczba wejść DC 

2

AC nominalne wejście 

3 W

Częstotliwość 

50 Hz/60 Hz

Wymiary 

645 x 431 x 204 mm

Waga  

19,9 kg

Instalacja 

wewnątrz/ na zewnątrz

Zakres temepratur 

-25 - +60

Dopuszczalna wilgotność 

0-100%

Maks. wydajność 

97,5%


 

Autorzy: Krzysztof Kochanowski, stowarzyszenie PIME, Hubert Puchała, Maybatt