World Collaborative Mobility Congress

W dniach 7-8 września br odbyła się w Warszawie konferencja World Collaborative Mobility Congress poświęcona idei car sharingu. Wydarzenie zgromadziło firmy z branży współdzielonego transportu z całej Europy, a także USA i Kanady. Do tej pory gospodarzami konferencji były miasta Zachodniej Europy, tj.  Berno, Lozanna, gdzie car sharing jest bardziej popularny, niż w naszym regionie. Fakt organizacji konferencji w Warszawie jest sygnałem na szansę rozwoju podobnych inicjatyw i u nas.

Przedstawiciele PIME wzięli udział w konferencji w charakterze gości, wymieniając poglądy szczególnie w obszarze car sharingu elektrycznego. Samochody elektryczne bowiem są naturalnymi mobilnymi magazynami energii, które podłączone do sieci stanowić mogą doskonałe uzupełnienie bilansowania systemu elektroenergetycznego.

Niezwykle inspirujące pomysły biznesowe prezentowane były przez szereg dużych firm w branży (np. Bosch), jak i start-upów (mobility systems+services), wchodzących na ten młody rynek. Na sesjach dyskusyjnych i prezentacjach przedstawiano inicjatywy miast, organizacji wspierających oraz biznesu.

Jako Polska Izba Magazynowania Energii będziemy promować i wspierać ideę car-sharingu opartego o samochody elektryczne. Mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej rozwinie się ten typ miejskiej mobilności, z korzyścią dla środowiska, jakości powietrza i natężenia ruchu w centrach miast.

Polecamy stronę wydarzenia: Wocomoco.org. kolejna edycja już za rok w Monachium.